Zjednodušení EET má být do 200.000 ročně

Ministerstvo financí představilo některým poslancům návrh na změnu zákona o EET. Jednou z diskutovaných změn mělo být vyjmutí podnikatelů, kteří se zaregistrují k paušální dani (nejedná se o uplatňování paušálních výdajů) a nepřesáhnou 250.000 Kč na tržbách ročně. 

Byl však předložen jiný návrh, podle kterého podnikatelé, kteří vydají za měsíc maximálně 500 účtenek a jejichž roční tržby nepřesáhnou 200 tisíc korun, nebudou muset mít přístup k internetu a o tržbách budou berní úředníky informovat jen jednou za měsíc. Ministerstvo financí tím vzalo na vědomí rozhodnutí Ústavního soudu, který některé části zákona zrušil, z důvodu plošné regulace bez hlubší analýzy.

614690-gallery1-tohys

Ministerstvo financí přichází s prvním ústupkem desetitisícům malých podnikatelů a živnostníků. Ti by v budoucnu nemuseli zaznamenávat své tržby v rámci stávajícího systému EET. Sbírali by jen účtenky a berní úředníky o tržbách informovali pouze jednou za měsíc.

Návrh novely zákona o elektronické evidenci tržeb představili zástupci ministerstva financí členům sněmovního podvýboru pro podnikatelské prostředí. Výjimku z EET by mohli mít podnikatelé, kteří splní pět podmínek. Musí se jednat o fyzické osoby, které jsou neplátci DPH a nemají žádné zaměstnance. Jejich roční tržby spadající do EET nesmí překročit 200 tisíc korun a za měsíc podnikatelé vydají maximálně 500 účtenek.

O konečné podobě novely se nyní bude diskutovat v meziresortním připomínkovém řízení, kam materiál ve středu zamíří. Je možné, že zmizí podmínka, aby podnikatel musel být fyzickou osobou. Debatovat se bude i o tom, že by mohl mít jednoho zaměstnance.

Účtenky takto evidované budou opatřeny pořadovým číslem a jednou měsíčně budou hlášeny na FÚ. Výhodou pro podnikatele je, že nemusí mít pokladnu a přístup k internetu. 

okayeet1

"Navrhované řešení nepředstavuje osvobození od zákona, ale alternativní formu evidence pro nejmenší živnostníky a podnikatele. Jeho výhodou je, že si tito podnikatelé sami rozhodnou, zda evidovat on-line, nebo prostřednictvím ­tohoto rozšířeného off-line modelu," řekla dříve HN ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Předseda Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček snahu ministerstva vítá. Podle jeho odhadu by tuto možnost využily až desítky tisíc podnikatelů, kterým by se snížily výdaje spojené se zavedením EET.

Se změnou zákona spěchá ministerstvo financí hlavně kvůli tomu, aby mohly být spuštěny zbývající dvě vlny EET. Ty byly po prosincovém rozhodnutí ústavních soudců odloženy na neurčito. Zároveň je v návrhu preferováno sloučení posledních dvou vln do jedné, tzv. supervlny.

Zpět do obchodu