Úředníci zatím kvůli EET udělili jen minimum pokut

Přestože v rámci EET už bylo vydáno přes tisíc pokut, další tisíce případů se stále řeší ve správním řízení, a některé již i přes půl roku. Podle finanční správy je důvodem to, že jde o novou agendu a úředníci si teprve vymezují určitá pravidla a zásady, dle kterých mají postupovat.  

 
Správních řízení zatím bylo dokončeno jen několik procent
 

Elektronická evidence tržeb (EET) byla spuštěna před 8 měsíci a za tu dobu úřady provedly 45 790 kontrol, přičemž v 6339 případech zjistily pochybení. Finanční správa doposud ale rozdala "jen" 919 pokut, a to v celkové částce 7 237 800 korun. Ve správním řízení pak úřady doposud vydaly 114 rozhodnutí o pokutě v celkové výši 1 769 000 korun, dalších 3126 správních řízení ale ještě probíhá a úředníci v nich stále nerozhodli. Celkově tak finanční správa zatím ukončila pouze necelá 4 % případů, které ve správním řízení v souvislosti s EET řeší.

Že se správní řízení vlečou, potvrzují i podnikatelé, se kterými byla zahájena již na počátku letošního roku. Jak například serveru Podnikatel.cz řekl Martin Leskovjan z Paralelní Polis, která evidenci zcela odmítá, úředníci je zatím o ničem od kontroly nezpravili a ani nechtěli žádné doplnění. Kontrola přitom v podniku proběhla již v lednu.

Podle Petry Petlachové, mluvčí Generálního finančního ředitelství, může za nízký počet vydaných rozhodnutí především fakt, že jde o novou agendu a úředníci se s ní teprve seznamují. Dočasný zvýšený počet neukončených správních řízení je daný tím, že se pro úředníky, kteří rozhodují o pokutách za porušení EET, jedná o novou agendu, která se na úřadech teprve rozbíhá. Při rozhodování zejména prvních případů si musí úředníci vymezit určitá pravidla, zásady, správní uvážení pro rozhodování a to vše zabere více času, než když se jedná o rozhodovací činnost dle již nastavených pravidel z minulosti, uvedla pro Echo24 Petra Petlachová.

převzato z Podnikatel.cz

Zpět do obchodu