Úřady provedly za rok kvůli EET skoro sto tisíc kontrol

Finanční a celní správa od zavedení elektronické evidence tržeb (EET) od 1. prosince 2016 provedla 94 728 kontrol a uložila asi 5 900 pokut za 55 miliónů Kč. Od spuštění systému bylo kvůli neplnění EET uzavřeno 16 provozoven, polovina z nich již obnovila svou činnost. Byly to hlavně restaurace, obchody, ale i ubytovací zařízení, uvedla finanční správa. 

607929-top_foto1-xi42u

Na počátku března to bude rok, kdy byla zavedena EET pro firmy a podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Do elektronické evidence tržeb (EET) je v současnosti zapojeno zhruba 166 tisíc podnikatelů, kteří zaevidovali už zhruba 4,6 miliardy jednotlivých účtenek.

I kritici systému přiznávají, že obavy z nespolehlivosti nebo nefunkčnosti řešení EET se nenaplnily. Zároveň akceptují i pozitivní vliv na zvýšení výběru daní díky EET, ačkoli není jasné, jak velký tento vliv je.


Nejvyšší pokuta byla za čtvrt miliónu 

Při provedených kontrolách pracovníci finanční i celní správy zjistili přes 27 758 prohřešků. Nejčastěji šlo o nevystavení účtenky, nezaslání údajů do systému EET nebo neumístění informačního oznámení. V 16 370 případech správa předala věc k zahájení správního řízení. 

Prozatím nejnižší udělená pokuta za porušení povinností vyplývajících ze zákona byla 100 korun a nejvyšší činila 260 tisíc korun. Průměrná výše na místě udělené pokuty činí zhruba 9 300 Kč.

Zpět do obchodu