Úřady provedly za rok kvůli EET skoro sto tisíc kontrol

Finanční a celní správa od zavedení elektronické evidence tržeb (EET) od 1. prosince 2016 provedla 94 728 kontrol a uložila asi 5 900 pokut za 55 miliónů Kč. Od spuštění systému bylo kvůli neplnění EET uzavřeno 16 provozoven, polovina z nich již obnovila svou činnost. Byly to hlavně restaurace, obchody, ale i ubytovací zařízení, uvedla finanční správa. 

607929-top_foto1-xi42u

Na počátku března to bude rok, kdy byla zavedena EET pro firmy a podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu. Do elektronické evidence tržeb (EET) je v současnosti zapojeno zhruba 166 tisíc podnikatelů, kteří zaevidovali už zhruba 4,6 miliardy jednotlivých účtenek.

I kritici systému přiznávají, že obavy z nespolehlivosti nebo nefunkčnosti řešení EET se nenaplnily. Zároveň akceptují i pozitivní vliv na zvýšení výběru daní díky EET, ačkoli není jasné, jak velký tento vliv je.


Nejvyšší pokuta byla za čtvrt miliónu 

Při provedených kontrolách pracovníci finanční i celní správy zjistili přes 27 758 prohřešků. Nejčastěji šlo o nevystavení účtenky, nezaslání údajů do systému EET nebo neumístění informačního oznámení. V 16 370 případech správa předala věc k zahájení správního řízení. 

Prozatím nejnižší udělená pokuta za porušení povinností vyplývajících ze zákona byla 100 korun a nejvyšší činila 260 tisíc korun. Průměrná výše na místě udělené pokuty činí zhruba 9 300 Kč.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení