Pravidelná záloha dat dělá zázraky

Největší dětská organizace v České republice má za své heslo Buď připraven. Stejně jako skauti se i každý odpovědný podnikatel předem připravuje na nejrůznější rizika, které můžou ovlivnit jeho podnikání nebo život.

 

Jedna z nejdůležitějších věcí v dnešní informační doba jsou nejrůznější data. Podobně jako u ohně, o němž se říká, že je dobrý sluha ale zlý pán, tak i nám data často velmi dobře slouží a zjednodušují život, ruku v ruce s tím jde ale riziko jejich ztáty či dokonce zneužití.

Bohužel stále mezi mnoha uživateli koluje přesvědčení, že ztrátou dat se nic neriskuje, protože se tak nic hrozného neděje. Přitom dle průzkumů dnes vyplývá, že lidé jako svůj nejcennější majetek považují mimo fotografií a videí (což jsou také data) právě jakékoli elektronické nebo papírové záznamy.

Data je důležité pravidelně zálohovat i ručně

Další častý omyl bývá, že záloha probíhá sama automaticky, a proto se nemusím o nic zajímat a vše proběhne samo. Jako u všech automatizovaných systémů je ale i v těchto případech třeba hlídat, že vše probíhá, jak má, podobně jako u aut s autonomním řízením také řidič musí hlídat, že systémy vyhodnocují vše správně a nemůže (nebo by neměl) sundavat ruce z volantu.

V programu Kasa FIK jsou účtenky postupně (v závislosti na síle a dostupnosti internetového spojení) přenášeny na Vzdálenou správu (tzv. BackOffice), přesto je vhodné na pravidelné bázi (podle četnosti účtenek - třeba měsíčně, čvrtletně nebo alespoň pololetně) exportovat data i ručně.

Provede se to snadno, pod kartou Nastavení, záložkou Expert zóna a možností Exportovat data se objeví možnosti exportu. Následně zadám email, kam se mi záloha odešle a vyberu dole v tabulce databázi (.db soubor), případně i účtenky a kliknu odeslat. 

Díky tomu lze při případné ztrátě dat (ať už kvůli krádeži, chybě programu či selhání zařízení ap.) nejenom obnovit pokladnu s daty, které se vyexportovaly, ale pracovat s nimi i v dalších programech. Zároveň je také možné provést i vyčištění místa v pokladně, které není nafukovací, a při velkém počtu účtenek může mít vliv na rychlost pokladny.

Zpět do obchodu