Poslanecká sněmovna v pátek schválila dočasné zrušení sankcí, které hrozily lékařům za předepsání papírového receptu místo elektronického. Předlohu ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident. Dočasné zrušení pokut inicioval ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch.

Lékařům zřejmě nebudou letos hrozit pokuty za předepsání papírového receptu místo povinného elektronického. Dočasné zrušení sankcí v pátek schválila Sněmovna ve vládní technické novele lékového zákona o transfuzích. Poslanci odmítli návrh, podle kterého by byl elektronický recept opět nepovinný. Předlohu ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.
Přechodné zrušení pokut za porušení nové povinnosti vydat recept v elektronické podobě vychází z úpravy ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Schválený pozměňovací návrh také předpokládá, že pokud by lékový ústav do doby účinnosti novely zahájil s některým lékařem přestupkové řízení, bylo by ze zákona zastaveno. Současný zákon předpokládá sankci až dva miliony korun.
Sněmovna naopak zamítla návrh Jaroslava Dvořáka (SPD), podle kterého by se lékaři mohli znovu sami rozhodovat, v jaké formě recept vydají. Tento stav platil do konce loňského roku. Elektronický recept je povinný od ledna.
Poslanci nepřistoupili ani na zrušení odpovědnosti šiřitele za obsah reklamy na léčiva, humánní léčivé přípravky, doplňky stravy nebo na potraviny pro zvláštní výživu. Odpovědnost nyní nesou také zadavatel a zpracovatel propagace. Šiřitele navrhoval zbavit odpovědnosti Patrik Nacher (ANO), podle kterého nemají potřebnou odbornou kvalifikaci pro posouzení souladu obsahu reklamy se zákonem.
eRecept už běží téměř měsíc
Start povinného vydávání eReceptů se uskutečnil 1. ledna letošního roku, po necelém měsíci používání je v systému zapojeno teprve 26.000 lékařů, kteří vystavují přes 200.000 elektronických receptů denně.
Nadpoloviční většina receptů je pacienty vyzvedávána ještě tentýž den (zhruba 70%) dalších 20% léků nejdéle do dvou dnů. Systém zatím nezaznamenal žádný výraznější výpadek, na druhou stranu se začínají množit chyby v Registru obyvatel, který ale nespravuje SÚKL, nýbrž Ministerstvo vnitra. To sice chyby oficiálně odmítá, nicméně neveřejně přiznává chybovost záznamů v 5 - 10% případů.