Podnikatelé v anketě zvolili druhým nejlepším zákonem EET

Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) si mezi podnikateli vysloužilo zatím spíše kritiku. O to více překvapuje, že ho nyní zástupci firem, podnikatelů a odborníků zvolili jako druhý nejlepší zákon roku. EET, která získala podporu více než pětiny hlasujících, předstihl pouze zákon o zveřejňování otevřených dat.
 
 
V anketě Zákon roku, kterou již osmým rokem pořádá společnost Deloitte Legal, měli rozhodující hlasy zejména podnikatelé a zástupci odborné veřejnosti. Na základě jejich hlasování se EET stala druhým nejlepším zákonem roku 2016.

Hlavní přínos kontroverzního zákona ministerstva financí viděli porotci především v narovnání podnikatelského prostředí. Zavedení EET vidí také jako součást nutné digitalizace a modernizace státní správy. "Ukázalo se, že velká řada podnikatelů tento zákon podporuje," řekla náměstkyně ministerstva financí Alena Schillerová. Elektronickou evidenci tržeb podle ní podpořili především lidé, kteří správně danili a nebyli schopni konkurovat firmám, které krátily své tržby.

"Umístění zákona o evidenci tržeb mezi těmi nejlepšími na základě hlasování podnikatelské veřejnosti mě velice těší. Ukazuje se tím, že hysterie kolem zavedení EET, zejména ze strany opozičních politiků, byla jen uměle nafouknutá bublina bez reálného opodstatnění. EET totiž funguje a rovná podnikatelské prostředí," uvádí ministr financí Ivan Pilný.

Slavnostního vyhlášení výsledků ankety se zúčastnila náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová.  "Děkuji podnikatelům, že vnímají evidenci tržeb jako pozitivní opatření, které podnikatelům pomáhá a nikoliv škodí. Úspěšné fungování EET je dáno také tím, že valná většina z nich se dokázala vypořádat s každodenními dezinformacemi a řádně se na evidenci tržeb připravila," hodnotí náměstkyně.

Podle Českého statistického úřadu za letošní první čtvrtletí vzrostly tržby v sektoru stravování meziročně o 21,3 procenta. Navíc průzkumy ukazují, že v oblasti stravování a pohostinství stoupl počet firem. "Tím, že se díky evidenci tržeb zlepšuje podnikatelské prostředí, je vstup do podnikání lehčí. Ti, kteří se dnes rozhodnou začít podnikat, se už nemusí bát, že budou soutěžit s nekalou konkurencí," doplňuje Alena Schillerová.

Kritici naopak EET vytýkají dopad na drobné podnikatele. "Ukázalo se nám, že EET není tím důvodem, proč drobní podnikatelé končí. Spíše je to taková pomyslná třešnička na dortu," myslí si Schillerová. Dramatický úbytek podnikatelů se podle ní navíc nekoná.

Schillerová uznala, že pro malé živnostníky zavedení EET mohlo představovat zátěž, ministerstvo financí se jim ale snaží vyjít vstříc, například slevou na daniz příjmu, která by pokryla náklady na pořízení elektronické pokladny. O dalších výjimkách nebo úlevách však na ministerstvu neuvažují. "V tuto chvíli se řeší pouze vyjmutí nevidomých a slabozrakých občanů z EET. Po volbách však diskuse může opět začít, osobně jsem nakloněna zavedení paušální daně pro malé podnikatele," dodala Schillerová.

 

Nominace EET mezi nejlepší zákony byla zpočátku překvapením pro zakladatele ankety, advokáta Tomáše Babáčka z Ambruz & Dark Deloitte Legal. 

"Nominace zákona přišla až na poslední chvíli a v ten moment jsem si říkal, jestli to není omyl. Z vlastní praxe jsem ho vnímal jako problematický," uvedl. 

Babáček však podle svých slov postupem času názor změnil a nominaci vnímá jako správnou.

Do systému EET bylo doposud zasláno téměř 1,7 miliardy účtenek, přičemž celková přiznaná suma činí téměř 600 miliard Kč. Aktuálně je do evidence zapojeno téměř 151 tisíc subjektů. Samotný IT systém po technické stránce funguje plynule a bez problémů, ve špičce zpracuje přes 1,5 milionu účtenek za hodinu. Průměrná doba odezvy, kterou potvrzují i nezávislá měření, se pohybuje okolo desetiny vteřiny.  

Vítěz ankety, zveřejňování otevřených dat, získal více než čtvrtinu hlasů. Úřady podle novely o svobodném přístupu k informacím musí údaje ze svých registrů a rejstříků automaticky zpřístupňovat jako takzvaná otevřená data. Jedná se o dálkově přístupné a strojově čitelné údaje, o které není nutné jednotlivě žádat. "V datech vidím velký potenciál. Jak pro výzkum, tak pro podnikání," řekl Babáček podle kterého má Česko v digitalizaci veřejného sektoru stále co dohánět. "O to důležitější je, že se téma popularizuje," uzavírá.

Anketu pořádá již osmým rokem advokátní kancelář Ambruz & Dark Deloitte Legal, letos hlasovalo celkem 360 lidí. Firmy volily prostřednictvím svých oborových organizací nebo zaměstnavatelských svazů. 

Cílem ankety je přispět k diskusi mezi českými podnikateli, politiky a veřejností o kvalitě právních předpisů a jejich dopadu na podnikatelské prostředí v Česku. Loni se zákonem roku stal registr smluv, pro který hlasovaly téměř dvě třetiny odborníků.

zdroj ČTK

Zpět do obchodu