Novela Ústavního soudu, která ulehčuje podnikatelům povinnosti spjaté s EET, vstoupila v platnost. Z řad živnostníků ji využil ale pouhý zlomek. Mezi výhody této novely patřila například možnost neuvádět na účtenkách rodné a daňové identifikační číslo. Tuto možnost nevyužilo ani procento podnikatelů. Málo z nich také využilo možnost neevidovat platby kartou. Podle ministerstva financí není nezájem o změny ze strany živnostníků ničím překvapujícím.

Prvního března začalo platit nařízení Ústavního soudu, který zrušil některé povinnosti v elektronické evidenci tržeb. Po týdnu je zřejmé, že obchodníkům nevadilo ani odesílání účtenek při platbě kartou, ani to, že někteří coby DIČ uváděli na účtenkách své rodné číslo. Nabídku Ústavního soudu ulehčit si práci nebo ochránit své soukromé údaje využily jen stovky podnikatelů z více než 160 tisíc, kterých se EET týká.
"Celkem se na nás obrátilo telefonicky méně než padesát zákazníků s prosbou o pomoc nebo informaci," uvedl Bohumír Šaffek, manažer jednoho z dodavatelů pokladního příslušenství a dodal, že zájem o změnu nastavení je ze strany zákazníků minimální. Z dostupných čísel vyplývá, že odstranění DIČ z účtenky si nastavilo pouze čtvrt procenta uživatelů, změnu nastavení karet pak 0,7 procenta klientů z těch, kteří využívají terminály na platby kartou.
Podobná čísla hlásí i další velcí poskytovatelé elektronické evidence tržeb. Mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec uvedl, že nezájem obchodníků o změny resort nijak nepřekvapuje. "Pro mnoho poplatníků je jednodušší evidovat všechny tržby než na pokladně v provozu rozlišovat mezi těmi, které evidovat musí a které nemusí," uvedl Žurovec. Pro řadu poplatníků to má podle něj i další pozitivní efekt v tom, že mají ucelený přehled o veškerých svých tržbách.
Oslovení prodejci a obchodníci v obchodech potvrzují, že jim nález Ústavního soudu nestojí za změny v zajetém pořádku. "Vydáváme účtenky EET dál i při platbě kartou," potvrdila například prodavačka pražského květinářství Bohuslava Eliášová.
EET při platbě kartou soud zrušil kvůli tomu, že transakce podle něj zanechává dostatečnou elektronickou stopu, a je tudíž snadno dohledatelná. DIČ už se účtenkách nemusí uvádět, protože u živnostníků je jeho základem rodné číslo obchodníka, což je podle kritiků osobní údaj.
Ministerstvo financí už má připravenou novelu zákona o EET, jejíž schválení očekává během jednoho roku. Následně hodlá spustit jednu "supervlnu", do níž se najednou zapojí všichni zbývající podnikatelé a firmy. Zároveň ve středu zástupci šesti poslaneckých klubů poslali do druhého čtení novelu, která by od EET osvobodila živnostníky, kteří nejsou plátci DPH, tedy ty s ročním obratem do jednoho milionu korun.
převzato z ihned.cz