Nový Rok - Nové číslo účtenky

Blíží se Nový rok a mimo uzavírání účetního obodobí končícího roku je i čas na přípravu roku nového. Jednou z mála věcí, které je dobré na pokladně na Nový rok (nebo s jeho zahájením učinit) je změna číslování účtenek.

 

Jedním z nejdůležitějsích údajů na účtence totiž není FIK ani BKP kód ale právě její číslo, které jí dává jednoznačnou unikátnost v číselné řadě vystavovaných daňových dokladů. Ať už totiž chceme či ne, účetnictví je vždy postavené na celistvosti a nenapadnutelnosti dat, nejjednoznačnějším důkazem je proto vždy celistvost a logická posloupnost číselné řady.

 

Protože číslování účtenek většinou začíná předsunutou řadou nejčastěji se vztahující k roku, kdy byla vystavena, tak je vhodné je začátkem roku nového nebo koncem starého přepsat, protože změna až v průběhu roku by vedla k přerušení jednotné řady.

                                        
 
 

Vejdu tedy do nastavení, pod řádkem Pokladna naleznu Formát čísla účtenky. Pokud nepoužívám další speciální označení je nejvhodnější změnit číslo roku na odpovídající novoroční, z 2017 tedy udělám 2018 a zachovám formát %05d pro zachování místa pro samotné číslo. Následně na řádku Pořadové číslo účtenky napíšu 0, protože znovu začínám od jedničky a nenavazuji na předchozí rok koncovou řadou ale změnou letopočtu. Vše zkontroluji a ideálně vystavím účtenku pro kontrolu nastavení.

Zpět do obchodu