Lékaři vyzvali k jednodennímu uzavření ordinací

Nejen praktičtí lékaři v úterý protestovali po celé zemi proti podmínkám ve zdravotnictví, které podle jejich slov vedou k devastaci ambulantní péče. Lékaři ordinovali s černou páskou na ruce a plakáty vylepenými v ordinacích. Kromě toho také ve Žlebech na Kutnohorsku uskutečnili symbolický pohřeb ambulantní péče v Česku. Zároveň vyzvali kolegy, aby 18. října uzavřeli své ordinace.

 

Změny se však nedotknou jen praktických lékařů. Nová legislativa bude velmi nepříjemná například také pro zubaře. "Příští rok bude pro lékaře z hlediska legislativních změn a novinek skutečně extrémně náročný, podobně jako byl letošek pro gastronomické provozy. Čeká je nejen od 1.1. eRecept a od 1.3. EET, ale v květnu také nařízení EU GDPR. Lze proto očekávat, že zejména někteří starší zubní lékaři, kteří nemají potřebné vybavení jako sofistikovaný ordinační software či připojení k internetu," vypočítává Jan Svoboda, spoluzakladatel stomatologického softwaru XDENT.

Podle Svobody nebudou chtít především starší stomatologové nové problémy řešit a své praxe raději zavřou nebo odprodají. Jako hlavní problém vidí komplikovanou elektronizaci zdravotnictví. "V souvislosti se spuštěním eReceptu čeká lékaře poměrně náročná administrativa. Kromě internetového připojení a odpovídajícího ordinačního softwaru podporujícího eRecept si musí zajistit také např. kvalifikovaný certifikát pro elektronický podpis, který vydává Česká pošta," říká Svoboda, který si stěžuje i na to, že lékaři jsou o nových normách informováni jen zcela minimálně.

přebráno z lidovky.cz

Zpět do obchodu