Firma EET One končí, neodhadli vývoj na trhu

EET One oznámila 12. července 2017 svým zákazníkům, že končí a doporučila jim přejít ke konkurenci. Následuje tak další společnost One Pub, která už z trhu odešla dříve.
"Vážení zákazníci, bohužel vám musíme sdělit, že ekonomická situace naší společnosti se vyvinula tak negativně, že dne 28. 6. 2017 byl na naši společnost podán návrh na insolvenci," napsala EET One ve středu v e-mailu svým zákazníkům. A upozornění visí i na její webové stránce, kde odkazuje na své call centrum.

Svým stávajícím klientům nabízí možnost přejít ke druhému největšímu hráči na trhu paušálních EET pokladen, společnosti Dotykačka, se kterou se domluvila na převzetí svých klientů. Přejít podle oznámení musí do konce července, poté bude podpora jejich softwaru ukončena. 

Ve facebookové skupině k EET už se o krachu dodavatele pokladen rozběhla diskuse:

"Předplatné na osm měsíců mi asi nikdo nevrátí," stěžuje si drobný podnikatel s vínem Jiří Hron.

Zástupce společnosti Dotykačka potvrdil, že firma začíná přebírat asi tisícovku klientů EET One. "Dnes těm lidem emailujeme, SMSkujeme, naši obchodní zástupci je budou kontaktovat. U koho to půjde, nahrajeme mu náš software a zachováme podmínky, jaké měli, případně jim dáme zvýhodněnou nabídku na náš hardware," říká Michal Wantulok z Dotykačky. Podle něj Dotykačka klientům zachová již zaplacené předplatné.

Podle insolvenčního rejstříku EET One dluží své PR agentuře přes dva miliony korun. Další peníze pak nezaplatila svým zaměstnancům - v součtu několik stovek tisíc korun. Pravděpodobně se budou postupně přihlašovat ještě další dlužníci.

Firma loni skončila ve ztrátě 39 milionů korun, s naskladněnými zásobami pokladen v hodnotě 37 milionů a s půjčkami ve výši 98 milionů korun. Znamená to, že při prodaných 1.000 kusech zařízeních, jich zůstalo skladem dalších 14.000 kusů.

Za společností stojí podnikatelé Karel Hamr a Klaus Hornitschek. Majitelem firmy je podle informací z trhu firma Slot Group karlovarského podnikatele jugoslávského původu Milutina Periče, Karel Hamr je jedním z manažerů Slot Group. Hornitschek rozjížděl v Chorvatsku hojně rozšířené pokladny Fiskal One. Firmu v Česku založili na přelomu roku 2014 a 2015, když už bylo téměř jisté, že se sledování tržeb v Česku zavede.

"Překvapení to rozhodně není - mnoho společností mělo výrazně megalomanské cíle,"

"Myslím si, že se rozhodně nejedná o poslední zkrachovalou společnost na trhu, další budou přibývat," doplňuje Mgr. David Obhlídal, jednatel společnosti Kasa FIK. "Náš přístup se liší zejména v tom, že sledujeme indivudální potřeby jednotlivých podnikatelů a nesnažíme se za každou cenu o řešení pro všechny." 

Je také pravda, že pokladny bez paušálů si získaly výrazně vyšší popularitu než zbylá řešení, konkrétně program Kasa FIK využívá již více než 30.000 podnikatelů.

Může za to i ministerstvo

Firmy dodávající pokladny a software pro elektronickou evidenci vznikly jako houby po dešti, zejména když MF zveřejňovalo, že se do druhé vlny zapojí alespoň 250.000 podnikatelů. Jenže skutečná čísla byla o více jak polovinu nižší a proto se žádné rvačky, zejména o paušální pokladny nekonaly.

Ty se teď firmy snaží rozprodat například na letních festivalech anebo v Polsku, které na on-line evidenci tržeb přejde příští rok. Dnes mají tamní obchodníci pokladny s fiskální pamětí, které nemusejí být připojené na internet.

EET One není první končící firmou

Minimálně k jedné významnější konsolidaci už došlo - zmíněná Dotykačka se spojila s Rychlou Pokladnou od společnosti OnePub, který dodávala především restauracím a barům. I jejich klientům nabídne svůj software. "Probíhají další jednání s dalšími dodavateli pokladen, není vyloučeno, že dojde k další konsolidaci," dodává Wantulok.

Dotykačku dosud vlastnila investiční skupina Redwood Capital, za níž stojí Tomáš Hardt, Marek Šimák a Petr Polívka. Kromě podnikání v EET vlastní mimo jiné také elektrárnu na biomasu EC Biowatt v Kutné Hoře, která je v současnoti napadána pro nevýhodnost dodávky tepla pro město Kutná Hora. Spolumajitelem spojené firmy se stal také původní majitel OnePub, kapitálový fond J&T Ventures.

Zpět do obchodu