Aplikace změn provedených ÚS do praxe

Zítra dne 1.3.2018 vstupují do praxe první změny provedené nálezem Ústavního soudu v loňském roce. Proto zde detailně rozebereme postupy, jak je aplikovat.

1895385-p201010060388701

Odebrání DIČ z hlavičky účtenky

První změnou je možnost neuvádění DIČ na účtence u fyzických osob (nikoli u právnických - tedy firem). Záměrně píšeme možnost neuvádění, protože i když to už není nově součástí zákona o Evidenci tržeb, stále se to týká jak zákona o dani z příjmů, tak i spotřebitelského zákona. Zde je to ale povinnost pouze pro plátce daně. 

Doporučuje se tedy zachovat DIČ na účtence u všech plátců daně (a firmám, i pokud jsou neplátci, zde se nic nezměnilo). 

Odebrání DIČ  následně není komplikovaný úkon, je důležité, že v samotném nastavení apliakce se nikdy nemaže, dále slouží pro komunikaci na EET, jen v nastavení tisku v nastavení hlavičky se odebere z textového pole.

1429262924_tXCou

(Ne)Evidování plateb kartou

Zásadnější změna ale nastane pro evidenci plateb kartou. Zde zůstane zachováno několik možností:

1.) Vše pokračuje postaru - Nejsnazší možnost bez nutnosti změn a úprav v postupech. Vše je naprosto právně v pořádku a tento postup je plně v souladu se zákonem. Navíc to nekomplikuje případné provádění storen či další práci s hotovostí.

2.) Všechny platby se dále evidují do pokladny, ale platby kartou se neodesílají - Pro tento postup je třeba aktivovat v Nastavení pod záložkou Elektronická evidence tržeb Účtenky bez EET. Následně při samotném prodeji je třeba před zaplacením (při náhledu před tiskem) vždy tuto volbu ručně aktivovat. Automaticky zůstává v poloze vypnuto. Tyto účtenky se následně standardně počítají do uzávěrky, ale neodesílájí se na EET ani nemají FIK kód.

3.) Do pokladny uvádím jen platby v hotovosti - Další poměrně jednoduchý způsob, který nevyžaduje další velké změny. V tomto případě je třeba upozornit, že i nadále se evidují i všechny formy obdobné hotovosti (tedy stravenky, vouchery, ale třeba i bitcoiny). Dále je zde třeba opatrně postupovat v případě vracení peněz, kdy nákup byl uhrazen kartou, ale peníze se vrátí jiným způsobem (v hotovosti). V neposlední řadě je třeba nezapomínat i na zaměstance, pokud tržba není vedena v pokladně, není možné vědět ani co se kdy a komu prodalo.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení